Behovsanpassad konsultation i
Hogia Personal
Vi erbjuder konsultationer anpassade efter ditt företags behov. Våra konsulter hjälper dig med allt från att komma igång om du är ny användare i systemet, till anpassningar och inställningar som passar just ditt företag. Detta för att du som kund skall kunna använda ditt system så effektivt som möjligt. Hogia Personal kan skräddarsys in i minsta detalj för att stämma överens med just ditt företags personalhantering. Använder du alla funktioner fullt ut?
| • Lönerevision | • Kompetens | • Rekrytering |
Våra tjänster
Exempel på vad konsultationsdagen kan användas till:Förstudie
Om du har uppdaterade organisationsscheman och lagt in anställningsformer i personregistret på samtliga anställda, kan vi utföra en förstudie och förslå hur du skall kunna implementera ditt system på bästa sätt.
Installation/uppdatering
Vi rekomenderar att installationen är gjord innan konsultdagen för att inte ta viktig utbildningstid. Vi går igenom hur du uppdaterar från hemsida/cd, samt förklarar rutinerna gällande nya versioner. Vi går också igenom vårt kundtorg och visar hur du enkelt kan få hjälp den vägen.
Backuper
Vi hjälper dig att skapa väl fungerande backup-rutiner, ifall du får oväntade störningar i driften. Databasen bör installeras på en server.
Upplägg av företag
Vi företagsanpassar Hogia Personal till företagets organisation ochstruktur och skapar rätt benämningar, unika fält mm.
Import av anställda
Vi går igenom importfunktionen av anställda från Hogias lönesystem till Hogia Personal. Personalsystemet blir sedan master till lönesystemet och uppdaterar lönesystemet per automatik.
Att använda systemet
Genomgång av nödvändiga/obligatoriska inställningar i företagsuppgifter och olika flöden såsom:
• Attestflöden
• Olika roller i systemet
• Export till löneprogram
• Från personal ändring till färdig lönespecifikation
• Kompetenskartläggning av personal.
