Produktbild Massberedning
TILLÄGGSPRODUKTER
Hogia Personal Business Manager »
Hogia Personal »
HogiaLön Plus »
Hogia PBM Payslip & Salary Reports »
Koncernkonsolidering »
Försäkringsadministration »
Flerföretagshantering »
IPA »

Begär offert


Kontakta oss »
Produktblad »
Boka en visning »
Serviceabonnemang »
Villkor »
Systemkrav »

Massberedning

Får du som löneadministratör listor på exempelvis drivmedelsförmåner, rikskuponger, bonus och dylikt? Listor som manuellt måste registreras i löneberedningen på varje enskild person. Massberedningssmodulen gör då din registrering enklare och snabbare. På en och samma sida lägger du in alla anställda som berörs, samt lönearter och avvikelsearter och dess data i en registreringsbild som liknar löneberedningsbilden.

Modulen är inbyggd i lönesystemet och öppnas med en licensnyckel. En separat behörighet är möjlig, vilket gör att man kan registrera utan att ha tillgång till alla delar i lönesystemet.

Massberedning underlättar

Löneadministratörer kan stansa långa listor utan att behöva gå in i löneberedningen på varje person. Rikskuponger, bilförmåner, övertider, arbetskläder, företagsköp etc allt läggs in rakt upp och ned utifrån listan. Sedan förs de aktuella raderna över till löneberedningen för att hanteras i den normala beredningen.

Behörighetsstyrd från lönesystemet

Massberedningen är behörighetsstyrd från lönesystemet. I lön kan man tex skapa en "Användare" för en som vanligtvis inte arbetar med lön i företaget. Här kan man styra vilka kategorier av anställda som personen i fråga ska kunna registrera för.
COOKIES | SITEMAP |