Äter du hellre taggtråd än kontaktar kunder?
Skriven av: mikaelaTillhör du också en av de personer som känner att du får ont i magen när du ska ta kontakt med kunder för att sälja? Telefonlistan finns framför dig, men du gör allt annat än att tar tag i listan och lyfter luren? Då tycker jag du ska läsa vidare, här får du mängder av tips som garanterat kommer hjälpa dig ur det här, och som får dig att känna dig trygg när du tar kontakt med kunderna.
Lär dig skratta åt dina misstag samtidigt som du lär dig mer. Kanske är ni fler på företaget som ringer kunder, läs boken och diskutera era fällor och framgångar.
Veckans boktips är skriven av Carola Forssell och heter “100 sidor för dig som hellre äter taggtråd än kontaktar kunder”
Här är en del av innehållet:
- Vilka företag ska du sälja till?
- Hur bokar du möten för att se intresset?
- Mötet med kunden
- Behovsanalys
- Offert och förhandling
- Merförsäljning

Carola Forssell har skrivit flera böcker och är en flitig anlitad föreläsare inom försäljning för entreprenörer, experter, konsulter, tekniker och specialister.
Hon har också hunnit med att vara affärschef på Telia, VD på Qbrick och har 11 års erfarenhet av komplex tjänsteförsäljning till omogna marknader. Hon har hållit i över 100 utbildningar och talat inför 5000 personer.
Boken köper du där du brukar köpa böcker.
Källa: Adlibris.com, bokus.com Bilden kommer från www.mynewsdesk.com Arkiverad under: Boktips Taggar: boktips, det moderna arbetslivet, effektivisera, entreprenör, försäljning, marknadskommunikation, nätverkssamhället, tips och råd, verkligheten