
Lönehantering steg 2 HogiaLön Plus
Detta är kursen för dig som arbetat med ditt löneprogram en tid. Du får möjlighet att fördjupa dina kunskaper och effektivisera din lönehantering ytterligare. Vi går bland annat igenom uppbyggnad av lönearter och hur man säkerställer löneprocessen med hjälp av validering/kontroller och avstämningsrapporter.
Innehåll
- Bygga lönearter, koppla till ackumulatorer
- Konteringshierarki
- Semesterskuld
- Preliminärt läge
- Ackumulatorvärden
- Validering
- Analys transaktioner
- Löneutmätning
Vad kommer du att lära dig?
På denna kurs får du en djupare förståelse för lönearter och ackumulatorer. Du får också en insikt i systemets funktionalitet och anpassning utifrån företagets behov.
För vem passar utbildningen?
Utbildningen passar dig som har arbetat i programmet en tid och har genomfört minst några lönekörningar eller har lång erfarenhet från annat lönesystem.
Föredrar du att gå kursen på distans rekommenderar vi våra lärarledda fördjupningskurser.
Tillfällen
- Datum:Plats:GöteborgKostnad:7200 krPlatser kvar:Ja
- Datum:Plats:StockholmKostnad:7200 krPlatser kvar:Ja
- Datum:Plats:StockholmKostnad:7200 krPlatser kvar:Ja
Har du frågor?
Vi hjälper dig gärna!
Ring oss på 0303-662 00
eller mejla till: utbildning@hogia.se

Anna Adolfsson
Utbildningsrådgivare

Maria Sjögelid
Utbildningsrådgivare
Kurslängd
1 dag 09:00-16:00
Praktisk information
Lunch, för- och eftermiddagsfika samt dokumentation och lån av dator ingår i avgiften.
Vi förbehåller oss rätten att ställa in kursen vid för få deltagare ca 2 veckor före kursstart. Boka i god tid för att säkerställa att du får en plats.
Vanliga frågor
Får jag en bekräftelse på min anmälan?
Ja, du får en bokningsbekräftelse via mejl i samband med din anmälan. Några dagar före kursstart skickar vi även ut praktisk information om kurslokal eller hur du ansluter digitalt. Kontrollera gärna din skräppost om du saknar bekräftelsen.
Hur funkar det med dator och kursmaterial?
Datorer och kursmaterial finns på plats.
Finns det något hotell som ni rekommenderar?
Vi har avtal med Scandic och Strawberry, kontakta utbildning@hogia.se så berättar vi mer.
Får jag ett kursintyg?
Ja, ett kursintyg kommer skickas till dig på mail efter avslutad kurs.




